Çarşamba , 24 Temmuz 2019
Güncel
Anasayfa / İnternet / Bing Optimizasyon

Bing Optimizasyon

Bing Optimizasyon konusunda herkes çok şey bilmese de bir kaç bilineni sizle paylaşmak istiyorum. Bing bildiğiniz gibi Google’a rakip olabilmesi için çok yol kat etmeli. Üstelik Google’ın izinden giderse hiç de şansı yok. Çünkü atı alan üsküdarı geçmiş durumda.

Zaten Microsoft‘a sorulduğunda ne dediler : “Biz Arama motoru Yapmadık. (Search Engine) Biz Karar Verme Motoru yaptık(Decision Engine)”

Aslında bu lafı Microsoft her zamanki gibi laf olsun diye söyledi ama yine de biraz farklı olacakları kesin.

Bing Optimizasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

a. Backlinkler Bing‘de Daha Az Önemli

Google ve Bing‘de yapılan aramalarda ilk sayfada çıkan siteler birbirine yakın siteler. Fakat Google’da ilk sıradaki siteler backlinki fazla olan sitelerken Bing’de backlinki az olanlar da üst sıralarda olabiliyor. Nofollow etiketine karşı Bing‘in tutumunu tam olarak bilemiyorum.

b.  Anchor Text önemli

Anchor Text’ler Bing‘de çok önemli bir yere sahip. O yüzden anchor text ile linkler almak sitemize etki edecektir.

c. Link Spam Bing de Daha Az Olacak

Link spam Bing de çok az olacak. Hatta doğal yollu backlink bile alsa ondan dolayı üst sıralara çıkmıyor. Google’da backlink çok önemli fakat Bing o kadar önemsemiyor. Bu da spam e olan meyli büyük ölçüde azaltacak.

d. Bing Otorite Sitelere Daha Çok Önem Veriyor

Bing Google’a nazaran daha çok daha çok otorite sitelere önem veriyor. Bu da bizim gibi Blog yazarları ve küçük siteler için kötü haber sayılır.

e. Pagerank o kadar önemli değil

Pagerank Bing için çok önemli değil. Google’da pagerankı yüksek olanlar daha iyi sonuç alabilirken Bing de çok güzel sonuç alamıyorlar.

f. Bing biraz muhafazakar

Bing biraz muhafazakar takılıyor. Arama sonuçları pek güncel. Bu Google kadar hızlı indeksleme yapamadığından olabilir. Domain yaşı eski olan siteler Bing‘de daha üst sıralarda.

g. Bing Flash sitelerde çok başarılı

Flash site sahiplerine müjde. Bing Flash sitelerde çok daha başarılı. Google bu planda Bing’den geri kalıyor. Örneğin bing e think noodless yazın.

Arama sonucunda ilk çıkan sitede definition kısma bakın.

Think Noodles: Fresh, Fast and Affordable. Our innovative and stylish noodle emporium seats 150 in a crisp, graphic space. Come enjoy a bowl of noodles or call for delivery!”

sonra siteye girin. Sayfa kaynağını görüntüleyin. Hiçbir ekstra kod olmamasına rağmen flashın içeriğini başarıyla okuyor.

Bing çok büyük değişikliklere gebe bakalım. Biz webmasterlar Bing‘i adam yerine koyup Google’a rakip olarak yetiştirebilecek miyiz ?

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.404.649


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.