Perşembe , 2 Şubat 2023
Güncel
Anasayfa / İnternet / Bing Arama Motorunda Microsoft Yahoo ortaklığı

Bing Arama Motorunda Microsoft Yahoo ortaklığı

Microsoft, Google’a arama motoru sektöründe büyük darbe hazırlığındaydı yıllardır. 2 başarısız arama motoru girişimi ile tecrübe kazanan Microsoft, MSN Search ve Live Search’den sonra Bing ile piyasaya tekrar girdi. Piyasaya girdiği anda çok kısa bir sürede Yahoo gibi dev bir arama motorunu geride bırakan Bing, sürekli atakta.

En son Microsoft, Yahoo ile 10 yıllık bir anlaşma imzaladı. Microsoft’un CEO’su Steve Ballmer’in açıklaması ile ortaya çıkan ortaklık arama motoru üzerine olacak. Arama motoru reklamcılık ve arama teknolojilerinde ortak çalışma yapacak bu iki şirket. Bu anlaşmaya göre Microsoft, Yahoo’nun arama teknolojisine içeriden ulaşıp Bing ile destekleyecek. İki şirketin reklam gelirleri ise birbirlerinden bağımsız olacak. Yahoo’nun hesaplarına göre yıllık 500 milyon dolara yakın kar edeceklerini belirtiyorlar.

Şimdi asıl soru şu. Google bu ortaklığa karşı ne yapacak ? Gün geçtikçe Bing gelişimini sürdürüyor. %19luk pasta payı olan Bing Yahoo ortaklığı ile %34 seviyelerine çıkaracak payını. %65 pay ile en büyük pasta dilimine sahip olan Google’a çok ciddi bir rakip durumunda Bing. Umarım Bing gelişimini hızla tamamlar ve piyasa Google’ın tek elinden kurtulur. Çünkü tek olan Google adsense ve adwords ile reklam pazarında insanların canına okuyor.

Bing kurtarıcı olarak seni bekliyoruz.

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.619.008


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.