Pazar , 8 Aralık 2019
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Din / Bilim ve Din Çelişir mi ?

Bilim ve Din Çelişir mi ?

Bu gün wolkanca‘da bir yazı okudum ve ister istemez Volkan Yılmaz adlı arkadaşa bir cevap vermek istedim. Kendisi Cern ve Allah adında bir konu açmış. Konuda şöyle demiş. Cern’deki yapılan deneyin Allah’a kafa tutmak olduğunu düşünenlerin var olduğunu ve onların gerici olduğunu söylemiş. Onların bilimi de dini de bilmediklerini de iddia etmiş.

Ben bu konuda ona biraz katılmakla beraber katılmadığım noktalar da var. Tabi ki bu tip düşüncede olan insanlar var. Fakat bu insanlar dindar insanlar değil. Dini kullanan insanlar. Yani din üzerinden çıkar sağlayan insanlar. O yüzden bu tip insanları baz alıp bizim samimi müslümanlarımızı eleştirmek pek doğru bir yaklaşım değil.

Bu ülkede %99 müslüman var. Ama herkes dindar olacak diye bir kaide yok. Kimi namaz kılar kimi kılmaz. Kimi oruç tutar kimi tutmaz. Bunlar tamamen kişisel tercihtir ve bizleri hiç ama hiç ilgilendirmez. Fakat Müslüman olma noktası bizi ilgilendirir. %99 oranda bir milletin bir görüşte olması o görüşün bir milli değer olduğunu bize düşündürür. Mesela Türk Bayrağı bir milli değerdir. Çünkü O’na değer veren %99 insan bulabiliriz. Ama %1’lik bir kesim O’na düşman olabilir. Ama yine de bir milli değerdir.

İşte bu tip deneylere karşı çıkan tipler, tıpkı bizim bayrağımıza düşman olan tipler gibi, müslümanlığa düşmanların adamlarıdır. Çünkü bu ülkeyi bölmek isteyen güçler var. Bu ülkeyi bölmenin yolu da kültürel değerlerine saldırmaktan geçer. Bayrağınızla, dininizle, örfünüzle, adetinizle uğraşırlar.

Size derler, Bilim ve Din çelişir. Yahu müslüman kardeşim. Kafan çalışıyor değil mi senin ? Din ve Bilim çelişseydi ve Allah her şeye de güç yetiriyorsa niye razı olmadığı bir şeye izin versin ? Allah insanlara özgür irade vermiş. Bunu kullanmak insana kalmış. Bilim ve din çelişmez. Aksine destekler. Din de inanç ön plandadır. Bilimde deney ön plandadır. Ama bilim eninde sonunda Allah’ın ilmini tasdik edecektir.

Bu tarz aldatmacalara kanmayalım lütfen.

Saygılarımla,

Cihan KÜSMEZ

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.429.755


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.