Cumartesi , 4 Temmuz 2020
Güncel
Anasayfa / Yazılım / Bilgisayar Performansını Nasıl Arttırılır?

Bilgisayar Performansını Nasıl Arttırılır?

bilgisayarim-cok-yavas

Bugün sizlere bilgisayarınız performansını nasıl artırabileceğiniz bilgisayarınızdan daha iyi nasıl verim alabileceğiniz yönünde elimden geldiği kadarıyla sizlere bilgi vermeye çalışacağım.
Bilgisayar sisteminiz ne kadar iyi olursa olsun her bilgisayar belli bir dönemden sonra yavaşlar. Ancak bu ilk aldınız zamanki gibi verimli çalışmayacağı anlamına gelmez.

Peki ya bilgisayarımızın performansını nasıl artırabilir ve daha kullanışlı hale getirebiliriz.

Çok Fazla Yazılım

Birçok PC de ortaya çıkan bir problemdir. Daha fazla yazılım demek arka planda daha fazla programın çalışması anlamına gelmektedir. Buda bilgisayarınızın daha fazla işlemci ve bellek gücü harcamasına neden olur. Bu sorundan kurtulmanın birçok yolu vardır ancak ben size gelişmiş ve kesin çözüm sunan bir yolu anlatacağım. Sırasıyla başlat ve çalıştıra tıklayın. Buraya “msconfig” yazarak çalıştırın. Başlangıç sekmesinde açılışta çalışmasını istemediniz programların yanındaki işareti kaldırın ve sisteminizi yeniden başlatın bu sayede PC’nizin yükünü bir nebzede olsa azaltmış olacaksınız.

Yetersiz Disk Alanı

Diskinizde boş yer yoksa eğer PC performansınızda bazı aksaklıklar olabilir. Bu nedenle ilk iş olarak işletim sisteminizin kurulu olduğu diskinizi temiz tutmanız önerilmektedir. Bunun için ücretsiz programlar kullanılabilir.

Gereksiz Programlar

Sisteminizde kurulu olan ve pekte işe yaramayan programlarınız PC performansınızın zayıflamasında önemli bir yer oynar. Bunun için PC’nizde kullanmadınız programları kaldırmanızı tavsiye ederim. Bu da PC performansınızda gözle görülür bir ilerleme sağlayacaktır.

Virüsler ve Casus Yazılımlar

Yukarda anlattıklarım arasında PC performansınıza etki eden en önemli faktör virüs ve casus yazılımlardır. Bu tehlikelerden korunmak için PC’nizde bir virüs programı bulunmalı ve virüs programınızı güncel tutmalısınız. Size önerebileceğim virüs programları ise Kaspersky ve Nortan antivirüs yazılımları.

Ne Kadar Hızlı?

Gün geçtikçe piyasaya daha hızlı ve daha kullanışlı bilgisayarlar çıkıyor. Donanımınızı yenilemek istiyorsanız eğer ihtiyaçlarınıza karşılık gelen donanımları satın almanızda fayda var. Hızlı bir işlemci video işleme için işinize yarayabilirken iyi bir ekran kartı daha keyifli oyun deneyimi sunabilir siz değerli kullanıcılara. Daha fazla bellek kapasitesi ise genel performansınızı etkilemektedir.

Evet, arkadaşlar bu yazımda sizlere bilgisayar performansınızı nasıl artırabileceğinizi neler yapabileceğinizi elimden geldiği kadarıyla anlattım umarım siz değerli kullanıcılara faydam dokunmuştur.

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 668.206