Salı , 7 Temmuz 2020
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Haber / Bankayı Dize Getirdi

Bankayı Dize Getirdi

Dosya MasrafıEv kredisi kullanırken 700 lira komisyon alınan tüketici, parasını yasal faiziyle geri aldı. Tüketicinin zaferi diğer vatandaşlar için emsal olacak.

Bankalar artık bir çok işlemde ücret alıyorlar. Havalede SMS gönderim ücretinden tutun da kredi kartı aidatlarına, kredi dosya masrafından tutun da otomatik ödeme talimatı işlem ücretine kadar bir çok ekstra ücretler var. Hatta bazı ücretler var ki anlamını daha bilemiyoruz. (Çünkü saçmalamaya başladılar.)  En anlamsız bulduklarım Limit Aşım Faizi ve Geç Ödeme Bildirim Ücreti.

Bu tarz alınan paralar her geçen gün halkı çileden çıkarıyor. Bankaların bu haksız kazancına kızan çok kişi olmasına  rağmen tepki veren fazla kişi yok. Son olarak, Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde bir bankadan ev kredisi kullanırken 700 lira komisyon alınan tüketici, hakem heyetine başvurarak başlattığı mücadele sonucu parasını yasal faiziyle geri aldı.

SIRADA DOSYA MASRAFI VAR
Emekli bekçi Sadık Uçar, bir bankadan 2010’da kullandığı 42 bin liralık kredi karşılığında ödediği 700 liralık komisyon ücretini geriye almak için 9 ay önce İnebolu Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvurdu. Uçar’ın başvurusunu değerlendiren hakem heyetinin komisyonun geri ödenmesine karar vermesi üzerine, ilgili banka İnebolu Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak karara itiraz etti. Mahkeme de Uçar’ı haklı buldu. Uçar, “Mücadelem bitmedi. Dosya masrafı olarak ödediğim 2 bin 100 lirayı da geri almak için dava açacağım” dedi. Bu karar, diğer davalarda da emsal olabilecek.

Keşke herkes Sadık Uçar kadar hakkını aramayı bilse…

2 ŞİKAYETTEN 1’İ BANKA HAKKINDA
Tüketici hakem heyetlerine geçen yıl yapılan başvuruların sadece yüzde 33.2’si bankacılık sektörüyle ilgiliyken, bu yılın 8 ayında başvuruların yüzde 54.2’si bankacılık merkezli konularda yapıldı. Bu yılın 8 ayında hakem heyetlerine yapılan 224 bin 889 başvurunun 122 bin 12’si; kredi kartı üyelik ücreti, hesap işletim ücreti, dosya ücreti ve ipotek fek ücreti gibi işlemlere yönelik olarak gerçekleşti.

1 SAYFA BELGEYE 250 LİRA İSTEDİLER
Ankara Barosu’na kayıtlı avukat Emrah Altunç, çok sayıda ‘dosya masrafı’ mağdurunun, bankaların kredilerden haksız olarak kestiği dosya masrafını mahkeme ve icra müdürlüğü marifetiyle geri aldığını ifade etti. Altunç, “Mahkemeye başvururken kesintiyi gösterir belge isteniyor. Söz konusu belgeyi yasalar çerçevesinde verme zorunluluğu olan bankalar bunu geciktiriyor ya da sayfa başına 20 liradan 250 liraya kadar ücret istiyor” dedi.

Kaynak: http://www.ahaber.com.tr/Ekonomi/2012/12/17/tuketici-bankayi-dize-getirdi

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.465.625


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.