Pazartesi , 13 Temmuz 2020
Güncel
Anasayfa / İnternet / Eğlence / Resim / Assos Resimleri

Assos Resimleri

ASSOS (BEHRAMKALE)

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi sınırlarında olan antik kent, M.Ö. 7. yüzyılda, Lesbos Adası’ndaki Methymna (Midilli) kentinde oturan Aioller tarafından kurulmuştur.

M.Ö. 348’de Assos’a gelen Aristoteles, akademi kurarak üç yıl burada yaşadı.

Denizden 238 metre yükseklikteki tepe üzerine ve yamaçlarındaki teraslar üzerinde kurulan Assos, 3200 metrelik surlarla çevrilidir. Bu surlar M.Ö. 4. yüzyıla tarihlenir.

Şehrin ana kapısı batı yönünde olup, kapıya uzanan yolların iki yanı şehrin mezarlık (nekropol) bölgesi idi. Batı kapısının kuzeyinde bulunan kemerli yapı, Publius Varius’un mezarına ait kalıntıdır.

Akropolün en yüksek düzlüğünde, Edremit Körfezi’nin muhteşem manzarası eşliğinde, M.Ö. 530 civarında inşa edilen, günümüze az kalıntısı ulaşmış Athena Tapınağı bulunuyordu. Anadolu’da, Arkaik dönemde yapılmış Dor mimari düzenindeki tek örneği olması bakımından önemlidir.

Dikdörtgen planlı tapınağı dışarıdan 34 sütun çevirmekteydi. Ön oda (pronaos) ve kutsal odadan (naos) oluşan yapı 22.33 x 7.97 metre ölçülerindedir. Tapınağa ait bazı kalıntılar İstanbul Arkeoloji Müzesi’ndedir.

Bu tepenin güney eteklerindeki teraslar üzerinde; çeşitli dükkanları, tapınağı ve senato binasını (Bouleuterion) da kapsayan agora, gymnasion ve 5000 kişilik tiyatro yer alır.

(Fotoğraflayan: Sercan Alan)

Resimlerin üstüne tıklayarak büyük hallerini görebilirsiniz.

Sercan Alan Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 5.404


Güzel olan canlı, cansız herşeyi çekerim. Doğa gezileri fotoğraflarımla ölümsüzleşir.