Cumartesi , 8 Ağustos 2020
Güncel
Anasayfa / Mobil / Android 4.3 Görücüye Çıktı!

Android 4.3 Görücüye Çıktı!

android-4.3

Uzun süredir beklenen Google’ın mobil işletim sistemi Android 4.3 nihayetinde gün yüzüne çıktı. San Francisco‘daki etkinlikte Yeni Nexsus 7 ile birlikte tanıtılan Android 4.3 beraberinde bir çok yenilik getirmiş durumda.

Google’ın yeni sürümde isim değişikliği yapıp yapmayacağı merak konusuydu, ancak yeni sürümde de Jelly Bean adını göreceğimiz kesinleşti. Android 4.2.2 ye göre ciddi performans artışı gösteren Android 4.3 ün bize getirdiği yeniliklere bir göz atalım.

Bluetooth Smart Teknolojisi

Yeni sürümle birlikte gelen Bluetooth Smart Teknolojisi Android cihazlarının bluetooth kullanımı sırasında daha az enerji harcamasını sağlayarak pil süresinin arttırılmasını sağlıyor. Android 4.3 ile gelen bir başka yenilik ise Bluetooth AVRCP 1.3 desteği oldu. Bu özellik Bluetooth üzerinden şarkı gönderdiğimizde sadece müziği değil müziğin detaylı bilgilerini de aktarmış olacacağız.

NSISW20111026_3061163277

Güvenli Çoklu Kullanıcı Desteği

Öyle ki Android 4.3 e eklenen en büyük ve en yeni özellik güvenli çoklu kullanıcı desteği. Bu özellik sayesinde bir Android cihazı başka cihazlarla birden fazla kullanıcı ile birlikte güvenle kullanılabilecek.

Çocuklar İçin Kısıtlamalar

Bu özellik bi nevi Ebeveyn Kontrolüde sayılabilir. Çocuklarınız için sınırlandırılmış profil sayesinde, hangi uygulamalara ,içeriklere erişip erişemeyeceğini kendiniz belirliyorsunuz.

Open GL ES 3.0

Oyunseverler için tasarlanan bu süper uygulama sayesinde artık oyunlarda daha iyi grafik ve donanım kullanımı mümkün hale geliyor. Open GL ES 3.0 kullanan oyunlar diğer geçmiş oyunlara göre daha detaylı kaplamalar , gölgelendirmeler , yansımalar ve efektler sunacak.

Diğer Özellikler

Android 4.3’te Emoji Desteğide bulunacak. Klavye ekranından space ( boşluk ) tuşuna basılı tutarak ulaşacağımız menü ile arkadaşlarımıza dostlarımıza eğlenceli simgeler yollayabileceğiz.

emojikeyboard

Son olarak Wi-Fi scan-only modu yer alıyor. Wi-Fi üzerinden konum belirtme ve ya uygulama içi bazı ağ arama özelliklerini kullanırken internet alışverişi yapma özelliğinin açık kalmasına gerek kalmayacak. Kısaca daha çok pil tüketimi anlamına geliyor bu özellik.

 

 

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 17.520