Cumartesi , 8 Mayıs 2021
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Haber / Anayasa Referandumu

Anayasa Referandumu

Türkiye 12 Eylül’de Anayasa Referandumu’na hazırlanıyor. Anayasa Referandum’u 12 Eylül’e denk gelmesi (veya getirilmesi) oldukça ilginç. Sanki 12 Eylül darbesine cevap olması için yapılmış gibi de duruyor.

Bütün partiler 12 Eylül’e kilitlenmiş durumda. Özellikle meclis partileri, Saadet Partisi, DSP ve Büyük Birlik Partisi anayasa hakkında oldukça ilgililer. Sol partiler Anayasa Referandumu için hayır derken Sağ partilerden MHP haricinde tüm partiler Evet diyor. Anketlere göre ise Anayasa Referandumu için evet ve hayır oyu nerdeyse eşit. Evet oyu biraz daha yüksek kalırken %20 civarı kararsız olması da bir hayli ilgi çekici.

Anayasa Referandumunda adeta AKP ve CHP savaşı yaşanacak. Recep Tayyip Erdoğan 30 günde 40 ile gidip Evet oyu isteyecek. Bununla birlikte CHP’nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Hayır oyu isteyerek AKP’nin etkisini kırmaya çalışacak.

Referandum sürecinde Recep Tayyip Erdoğan BTP ve MHP hariç (Recep Tayyip Erdoğan’ın deyimiyle terörle nemalanan partiler hariç) diğer partilerle görüşecek. Bu görüşmelerden en çok dikkatimizi çeken CHP ile görüşme olacak. Kemal Kılıçdaroğlu da görüşmeyi kabul etti.

AKP ile aynı tabanı paylaşan Saadet Partisi ilk kez AKP’yi desteklemesi de dikkat çekti. Önceden her hareketini eleştiren Parti bu Referandumu destekliyor. Ama yüzeysel bir değişim olduğunu belirtiyor. Eğer iktidara gelirlerse Anayasa’yı komple değiştirmeyi de vaad ediyorlar.

Bu referandum gerçekten çok konuşulacak ve bana göre Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı referandumundan daha çok ilgi çekecek.

Anayasa Referandumunda halkın büyük bir kesiminin pakette ne olduğunu bilmemesi de ayrı bir dikkat çeken konu. Korkarım oy atanların %90’a yakın belki daha büyük bir oranı Anayasa paketinin içeriğini bilmeden oy atacak. Yani hangi parti daha güzel propaganda yaparsa onun dediği olacak.

Eğer Akparti bu referandumda anayasa paketini geçirebilirse ülke üzerinde çok ciddi bir söz sahibi olacak. Sol kesim bu durumdan oldukça rahatsız olduğu için bu pakete karşı çıkıyor. Ama işin en ilginç yanı ise MHP’nin pakete karşı çıkması. Ne amaçla karşı çıktıklarını tahmin etsem de pek yorum yapmak istemiyorum.

Anayasa Referandumunun sonucunu merakla bekliyorum. Görelim bakalım neler olacak. Anayasa Referandumunda Evet mi çıkacak yoksa Hayır mı çıkacak ? Sizlerin yorumları nelerdir ?

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.515.110


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.