Çarşamba , 8 Temmuz 2020
Güncel
Anasayfa / Yazılım / Amatör Gözüyle JAVA

Amatör Gözüyle JAVA

java1

Android Yazılımı sevdasına kapıldığım bu günlerde, ileri seviyede bir PHP yazarı olarak JAVA macerasına başlamam benim için oldukça ilginç oldu. Masaüstü ticari programlarda database üzerinden yapmış olduğum raporlamalarımı masaüstü yazılımcısı olmadığımdan dolayı excel ile olayları çözmeye çalışıyordum. JAVA ile sanırım bu sorunu ortadan kaldırıp kendi masaüstü yazılımlarımı da yapar hale geleceğim.

Android köken olarak JAVA olduğu için Android çalışmaya başladık. Tabi olayı bilmediğimizden direk Android’e girdik. Eee tabi bilmediğin bir şey olunca oldukça sıkıntı yaşadım ve JAVA’ya etkin bir biçimde çalışmaya karar verdim. JAVA sayesinde hem masaüstü uygulama yapabileceğim hem de Anroid uygulamaları yazmaya başlayabileceğim. Bir taşla iki kuş buna denir.

JAVA’ya ilk olarak 87 videoluk ingilizce eğitim seti ile başladım. Eğitim seti videosuna aşağıdan bakabilirsiniz.

kodlab Daha sonra resimde gördüğünüz Kodlab’ın Videolu Eğitim Setini aldım. Şimdi onu okuyorum.

Bir amatör gözüyle JAVA’daki ilk izlenimlerimi sizlere aktarmak istiyorum. İleride iyi bir JAVA yazarı olursam bu yazının geriye dönüp baktığımda hoşuma gidecek bir yazı olacağını düşünüyorum.

JAVA’da geliştirilen platform’dan bağımsız çalışma var. Tam aradığım özellik böyle bir şeyin olduğunu bilmiyordum. Yani Linux’te kodla insanlar Windows’ta da kullansın. Hem böylelikle Windows’tan da kurtulmuş olurum 🙂

JAVA’nın orjinal adı Oak olacakmış. Bu markanın başka bir programlama dilinin adı olduğunu fark eden yazılımcısı bir kahve dükkanında olduğu için JAVA adlı kahve markasını programlama dili adı yapmış. Logosunu da kahve koymuş.

JAVA’nın sloganı şu. Bir kere yaz. Her yerde çalıştır.

İşte JAVA hakkında ilk izlenimlerim ve öğrendiklerim bunlar. Kod kısmına girmiyorum. Önce biraz pişmemiz lazım 🙂 Daha sonra ileri seviye olan 59 Videoluk İngilizce Eğitim setini izlemeyi düşünüyorum. Ondan sonra bir şeyler karalayabilirim.

59 Videoluk ileri seviye eğitim seti

 

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.465.775


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.