Perşembe , 16 Temmuz 2020
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Din / Allah’ın Kelamını Kısaltmayın

Allah’ın Kelamını Kısaltmayın

Msn muhabbetleri en sevmediğim muhabbetlerdir. Gerekmedikçe sırf laf olsun diye kimseyle konuşmam. Şahsıma ait msnler olduğu halde kurumsal olsun diye admin[at]ilkvahiy.net olarak msn kullanıyorum. Çünkü şahsi muhabbetlerden hoşlanmıyorum. Boşa zaman kaybı gibi geliyor. Msn muhabbetlerinde türkçemizi katlederken birbirinden geyik muhabbetler de yapılmıyor değil hani. Garip kısaltmalar en sinir olduğum şeyler. Bazen insanlar garip kısaltmalar yapıyorlar. Nedir efendim örnekler verelim slm, as,vas,hb,aro,hg vs. vs. gidiyor.

Kısaltmalarda dikkat çekmek istediğim nokta şu. Ne hikmettir bilemiyorum. Genellikle Allah’ın kelamını kısaltıyoruz. Yahu aro ne demek ? Allah Razı Olsun yazısı bu kadar zor bir yazı mı ? Her şeyi kısalttık kısalttık. Bari Allah kelamına dokunmayalım. Zaten namaz niyaz günümüzde hak getire. Kılıyoruz belki ama onu da kısaltır cinsten.

Bu yazımı okuyan arkadaşlarıma rica ediyorum bana alınmasınlar gücenmesinler. Amacım kimsenin kalbini kırmak değil. Sadece lafzullahın kısaltılışı hoşuma gitmiyor. Ha haram mıdır ? Günah mıdır ? Ameller niyete göre değil midir ? derseniz de haklısınız. Peki ben de şunu söyleyecem. Bir Allah lafzını daha fazla zikretsek daha hoş olmaz mı ? O lafzı okuyan herkes zikrinize ortak olmaz mı ? Seçim sizin.

Allah’a emanet olun.

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.466.662


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.