Perşembe , 27 Ocak 2022
Güncel
Anasayfa / İnternet / Alışveriş Güvenliği

Alışveriş Güvenliği

İnternette Alışveriş Güvenliği

Gelişen teknoloji ile her geçen gün internet satışları artıyor. Hal böyle olunca internet satışlarında en önemli konu da alışveriş güvenliği oluyor. Alışveriş Güvenliği gerçekten çok önemli. Peki internetten alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz ? Neler yapmalıyız ?

Bu konuyu maddeler halinde anlatmamız konuyu daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Ben (Cihan KÜSMEZ) internetten Alışveriş yaparken bu şartlara hep dikkat etmişimdir. Bugüne kadar da 200’den fazla siparişimde bir kere bile problem yaşamadım.

A. Site Adresine Dikkat Edin

Alışveriş yapacağınız sitenin domaini gerçekten çok önemlidir. Mesela Hediyeler Dünyası diye bir site olsun. Site adresi www.hediyelerdunyasi.com ise siteye güvenmeyebilirsiniz. Çünkü bu siteleri 15 yaşında bir çocuk bile satın alabilir. Çünkü .com domainlerini hiçbir belge olmaksızın satın alabilirsiniz. Ama www.hediyelerdunyasi.com.tr diye bir site varsa bu firma .com.tr domainini almak için ODTÜ’ye başvurur. ODTÜ bu ismi alması için ismi talep edenden Hediyeler Dünyası diye bir şirketin var olduğunu gösteren bir belge veya Hediyeler Dünyası adına yapılmış bir marka tescil kaydı ister. Eğer bunlar yoksa .com.tr adresi almanız imkansızdır. Yani bir marka veya şirketiniz yoksa .com.tr adresi alamazsınız. Marka ve şirketi olan kişi ve kurumlar da zaten devletin kaydı altında olduklarından siz her zaman muhattap bulabilirsiniz. Sizi kandırma gibi bir durumda dava açabileceğiniz bir muhattap bulursunuz.

Bugün tanınmış sitelere bakarsanız .com.tr adresini de aldıklarını görürsünüz. Hediyeler Dünyası, Ereyon, Hepsiburada

Tabi .com.tr adresi olmaması çok tanınmış siteler için önemli değildir. Mesela Gittigidiyor sitesi .com.tr değildir. Ama bu firma çok büyüdüğünden zaten çok ciddi bir muhattap vardır karşınızda.

B. Kredi Kartı ile Satış Var mı ?

Bu da güvenlik noktasında önemli bir etken. Bankalar 128 Bit SSL güvenlik sertifikası olmayan (Bir Hacker Koruması) hiçbir firmaya Sanal Pos vermez. Ayrıca SSL Sertifikanız olsa bile bankalar ticari sicilinde bir problem olan firmaya kesinlikle sanal pos vermez. (Sanal Pos internet üzerinden kredi kartı çekilmesini sağlayan sistemdir.) Bankalar ayrıca yazılımcı firma ile de irtibat kuruyor. Ona güvenmezse de sanal pos vermiyor. Normalde bir pos cihazı 7 gün gibi kısa bir sürede çıkarken sanal pos çıkarma işlemi 3 ay kadar sürebiliyor. Artı bunlardan kesilen ücretler de çok fazla. Mesela bir banka normal postan yıllık ücret kesmezken (ön görülen alt değer kadar kredi kartı çekebilmişse) sanal posta 300 $ gibi bir rakamı her yıl hava parası olarak öder.

Bankalar size en iyi hizmet verebilmek için bu firmaları didik didik araştırırlar. O yüzden kredi kartı olmayan yerlere karşı bir güvensizlik duymanız normal.

C. Teslimatta Ödeme Seçeneği

Piyasada A ve B şartları bulunmayan bir çok firma mevcut. Bu firmalar da sizlere güven vermek adına Teslimatta Ödeme (Kapıda Ödeme) seçeneği sunuyor. (Bu seçeneği ilk iki şartı sağlayan firmalar da sunuyor.) Bu seçenek sayesinde siz sipariş verdiğiniz ürünü kredi kartınızı vermeden alabiliyorsunuz. Bu avantaj gerçekten çok önemli. Size gelen ürüne açıp bakarsınız. Eğer üründe bir problem yoksa kargo firmasından teslim alırsınız ve kargo firmasına ürünün bedelini ödersiniz. Fakat bu seçenek de o kadar güvenli olmayabilir. Mesela Canon Fotoğraf Makinası piyasada 300 TL iken siz bir sitede 200 TL gibi bir fiyata buldunuz. Sahtekarlık olabileceğini düşünüyorsunuz ve Teslimatta ödeme ile aldınız. Ürün elinize geçince parayı ödeme seçeneği sizi sevindirmesin. Çünkü bu ürün sahte olabilir veya kaçak olabilir. Bir arıza durumunda karşınızda muhattap bulamayabilirsiniz. (A ve B şartlarını sağlayan siteler müstesna.)

D. Halka Açık Bilgisayarlarda Alışveriş Yapmayın

İnternet Cafe gibi sitelerden alışveriş yapmak kadar ahmakça bir hareket olamaz. İnternet Cafelerin sahipleri eğer güvensiz kişiler ise oturdukları yerden sizin bilgisayarınızda ne iş yaptığınızı izleyebilir. Hem yazdıklarınızı hem yaptıklarınızı kayda alan sistemler mevcut. Bu da kredi kartı bilgilerinizin çalınması riskini ortaya çıkarır. Bu riski küçümsemeyin ve gözardı etmeyin. Benzer şekilde internet cafe olmasa bile tanımadığınız kişilerin bilgisayarlarından da alışveriş yapmayın.

E. Güvenlik Koruması Olmayan Bilgisayarlardan Alışveriş Yapmayın

Bir antivirüs veya internet koruması olmayan bir bilgisayardan kredi kartı ile alışveriş yapmayın. Keylogger dediğimiz korsan programlar ile kredi kartı bilgileriniz çalınabilir. Eğer güvenlik yoksa havale (firmaya güveniyorsanız) veya teslimatta ödeme seçeneği ile alışverişler yapabilirsiniz. Eğer illaki kredi kartı ile alışveriş yapmak istiyorsanız da ekran klavyesi kullanın.

F. İletişim Bilgilerine Dikkat Edin

Bir siteden alışveriş yapmaya karar verdiyseniz iletişim bilgilerine dikkat edin. Gerekirse verilen numarayı arayın. Eğer yakında ise verilen adrese gidin. Ya da e-posta atın. Msn üzerinden görüşün. Yani bir şekilde site yetkilileri ile muhattap olun. Mesela geçenler de ben bir firmaya banner yaptıracaktım. Firma çok da güzel site yapmış. 3 adet telefon numarası vermiş. 2 tane sabit 1 tane cep telefonu. Sabit telefonları aradım eksik veya yanlış tuşladınız diye bir yanıt aldım operatörden. Cep telefonu ise Vodafone’a kayıtlı böyle bir numara yok diye döndü. Şimdi nasıl güvenip de kredi kartı ile alışveriş yaparım siz söyleyin. O yüzden firmanın iletişim bilgilerini lütfen kontrol edin.

G. Bir Gecelik Sitelere Dikkat !

Günümüzde internetteki en tehlikeli nokta burası. Bir çok genç (15-25 yaş arası kişiler) kodlama ve tasarım bilgileriyle sizleri etkileyecek siteler kurabilmektedirler. Bu siteler genelde teslimatta ödeme mantığı ile çalışıyor. Genelde çin mallarını sizlere allayıp pullayıp 10 katı kadar fahiş bir fiyata reklam gücüyle satıyor. Örnek verecek olursak casus kamera işi. Bir ara o kadar revaçta idi ki. Her önüne gelen bu işi yapmaya kalktı. Bir gecede harika görsel tasarımı olan siteler kuruldu ve Google’a milyarlarca lira reklam bütçesi ayrıldı. Reklam gücü ile kitleler çinde 5$ etmeyen ürünü Türkiye’de 199 TL gibi astronomik bir rakama aldılar. Site sadece 30 gün kadar satış yapar ve kenara çekilir. Siz kazık yediğinizi 30 gün sonra anlarsınız. Tekrar girersiniz ki ya site açık değildir. Ya da verilen iletişim bilgilerinin hepsi sahtedir. Veya telefon numaraları vs. hepsi değiştirilmiştir. İşte bu tip siteler. Yukarıdaki saydığım hiçbir şartı sağlamaz. O yüzden 10 TL – 20 TL hesabı yapıp böyle sitelere yönlenmeyin. Canınız yanmasın.

Bu yazdıklarıma eklemek istedikleriniz varsa lütfen konuya yorum yapınız. Konumu arkadaşlarınızla paylaşın ve diğer arkadaşlarınızın da bilgi sahibi olmasını sağlayın. Eğer bir sahtekarlık ile karşılaştıysanız bizlere de anlatın biz de bilinçlenelim arkadaşlar. Yorumlarınızı ve Paylaşımlarınızı bekliyoruz.

Uyarı: Bu yazıyı hazırlamam 3 saat kadar zamanımı aldı. İzinsiz kopyalama yapan arkadaşlara hakkımı helal etmediğimi bildiririm. Lütfen kendi emeğiniz ile siz de yazılar hazırlayın. Bu blogtaki tüm yazılar özgün içeriktedir. Alıntılar ise kaynakça gösterilerek alıntılanmıştır.

Saygılarımla,

Cihan KÜSMEZ

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.561.059


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.