Cumartesi , 4 Aralık 2021
Güncel
Anasayfa / İnternet / Google / Ahlaksız Reklamlar

Ahlaksız Reklamlar

amerikanin-oteki-yuzu-yaratici-reklamlar

Google Adsense kullanan herkes yatak arkadaşını bul, kocasını aldatan bayanlar burada vs. gibi ahlaksız reklamları sitelerinde görüyorlardır. Filtreleye filtreleye bir hal olduğumuz ve artık filtrelemekten gına geldiği bu ahlaksız reklamlar, biz filtreledikçe mantar gibi çoğalmaya devam ediyor. Google kurallarına göre 200 siteyi filtreye ekleyebilirken bu sayı 500’e çıktı. Çıktı çıkmasına ama bu ahlaksız siteler o kadar hızlı ürüyor ki 500 değil sınırsız olması lazım. Ya da Google’ın bir an evvel bu ahlaksız reklamlara karşı bir çözüm bulması gerekiyor.

Google’ın şirket mantığı şu : “Arayana aradığını sun.” Siz Google’ın ana sayfasında bir banner gördünüz mü ? Bir şirket Google’a 1 günlük ana sayfa 468 x 60 Banner için tam 15 milyon Pound öneriyor. Google kabul etmiyor. Neden peki ? Çünkü Google şunu diyor. Senin reklamını koyarsam ben ziyaretçimi yönlendirmiş olurum. Oysa ziyaretçilerim kendi kendilerini yönlendirirler. Kendi ilgi alanlarına göre yönlenirler. Şimdi soru şu : “Dini siteye giren biri kocanı aldatdiye bir reklam görse bir daha o siteye girer mi ?” Çünkü o reklam o ziyaretçinin isteği dışında. O ziyaretçi onu görmek istemiyor. Hem dini site ziyaretçi kaybediyor. Hem Google buradan para kaybediyor. Çünkü alakasız kişilere alakasız reklam gösteriyor.

Google Adwords’te biraz katı kurallar uygulamalı. Mesela alakasız keywordlü reklamları yayınlamamalı. Kalite Puanı yerine daha katı bir uygulama gerekir diye düşünüyorum. Ayrıca Adwords’te Adult Reklam diye bir ayrım olmalı. Adsense’te ise adult reklam istiyor musunuz gibi bir soru olmalı. Eğer biz hayırı seçersek sitelerimizde bir tane bile bu tür reklam çıkmamalı. Eminim bu uygulamayı hem adultçular hem de ahlaklı insanlar çok sevecek. Çünkü herkes istediğini elde etmiş olacak. Google’ın Adsense ve Adwords’te acil bir düzenlemeye gitmesi gerekiyor.

Google amcadan en kısa sürede bir çözüm bekliyoruz.

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.550.554


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.