Cumartesi , 18 Ocak 2020
Güncel
Anasayfa / Mobil / 3G Almak İstiyorum

3G Almak İstiyorum

3G almak istiyorsanız bu yazıyı dikkatle okumanızı tavsiye ederim. 3G kullanan biri olarak 3G sıkıntılarını ve avantajlarını anlatacağım.

Toptan mal dağıtımı yapan biri olarak 3G teknolojisi bizim olmazsa olmaz denecek kadar önemli bir teknoloji idi. Bu teknolojiden faydalanmak için aldık. Türkiye’nin bir çok şehrini defalarca geziyoruz. 3G çekim alanı %10 seviyesinde desem yalan söylemiş olmayız. Sadece il merkezlerinde çekiyor. İlçelerin tamamına yakınında çekmiyor. Sadece Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerde ilçelerde de çekiyor. Ama hepsinde değil tabi.

3G çekmiyor derken, internet bağlantınız yok demiyorum. Bağlantınız var. Fakat genelde Edge bağlantı seviyesinde. Bu bağlantı hızı da yavaş da olsa çok güzel iş görüyor. E-Posta, MSN vs. gibi ufak çapta işlerinizi kolaylıkla hallediyorsunuz. Ama video izleme, download, upload gibi işleri yapmanız hayal diyebilirim.

3G teknolojisi bu hızla giderse Türkiye’de tam olarak 4-5 senede anca oturur gibi görünüyor. Operatörler ne kadar hızlı çalışıyorlar tam bilemiyoruz. Ama hızlı çalışsalar muhakkak reklam ederlerdi.

3G şehirlerarası karayollarında görmek neredeyse imkansız. Fakat kişisel bir kullanıcı iseniz şehir merkezinizde bir bahçeniz varsa laptop ile güzel bir bahçe keyfi yapabilirsiniz. Çünkü wirelessın sizi 100 metre alana hapsetmesine de izin vermiyorsunuz. Artık biraz daha özgürsünüz.

3G’yi otobüste vs. kullanırım dersen çok komik bir hayal olur şu an için. Ama işiniz internet üzerinden ise e-postalara bakmak çok önemli ise EDGE bağlantı ile olsa da bakmalısınız. O zaman 3G tavsiye edilir. Bireysel kullanıcılar kesinlikle şehirlerarası yollarda vs. kullanırım diye heveslenmesin. Hevesleri kursaklarında kalır.

Size tavsiyem 3G’yi iş için kullanacaksanız alın. Onun haricinde gerçekten gerek yok. Ama ben normal internet yerine 3G kullanacam ve daha fazla özgürlük istiyorum derseniz o tamamen sizin düşünceniz.

Umarım 3G hakkında bir fikre sahip oldunuz. Seçim sizin.

Saygılarımla,

Cihan KÜSMEZ

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.437.093


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.